Knihy

Prevít na vysoké
Původní název byl Rukověť bohemistova, což znělo sice krásně, avšak zcela neprodejně. Název je tedy to jediné, co nepochází z mého pera, vzešelť z redakčního brainstormingu. Celá tato knížka je praktickým návodem, jak vystudovat, a nezblbnout. Není určena těm, kdo jdou na vysokou školu a jsou už blbí. Také ti, kdo vidí a úspěšně nalézají ve studiu a vědecké práci smysl života, ji asi nebudou potřebovat, i když by jim neměla uškodit. Zbývá ovšem ještě dost normálních lidí, které to na vysokou zavane z různě nejapných důvodů a během studia pak začnou zjišťovat, že život je jinde. A tu je ona publikace o prevítovi, jemuž se podařilo vystudovat, a přitom si zachovat zdravý rozum. 
Prevít na vysoké aneb jak vystudovat, a nezblbnout. Ivo Železný, edice Český humor, Praha 2002. Ilustroval Lubomír Lichý. 106 str. Náklad 2000 výtisků, 1. dotisk 2000 výt. Cena 99 Kč. VYPRODÁNO

 
Prevít v tajných službách
Tenhle název jsem vymyslel sám, protože už jsem věděl, jak na to. Je to takový deziluzionář pro studenty, co jedou za lepším do zahraničí, a tam zjistí, že je to úplně stejný vopruz. I tak mi ale ten erasmovský semestr byl dobrou inspirací.

Prevít v tajných službách aneb špiónem na vysoké. Pravda o studiu v zahraničí, o Němcích, ptácích a Temelínu. Ivo Železný, edice Český humor, Praha 2003. Ilustroval Lubomír Lichý. 126 str. Náklad 2000 výtisků. Cena 99 Kč. VYPRODÁNO

 

Prevít na studiích
 

Druhé vydání obou Prevítů, tentokrát v jednom svazku. Nedá se nic dělat - v obchodě už k sehnání nejsou, v knihovnách jsou tak osahaní, že už to hraničí s harašením, takže není jiné cesty než vydat je znova.

Prevít na studiích. Beta-Dobrovský, Praha 2007. Ilustrace Lubomír Lichý. 236 str. Cena 179 Kč. Náklad 2500 výtisků. VYPRODÁNO

Třetí vydání: Prevít na studiích. Galén, Praha 2014. Ilustrace Ondřej Pfeiffer. 236 str. Cena 250 Kč. Náklad 1000 výtisků.

 
Nejlepší stop je za svítání

Dočista vandrovní knížka vzniklá na základě mých cestovních deníků. Nechtěl jsem psát přímo nějakého rádce, spíš nápadník nebo památník, a nakonec je tam od všeho kousek. Není to knížka nijak převratná, ale z ohlasů vím, že má nemalou schopnost dodávat nesmělým kuráž a nešťastným radost ze života.

Nejlepší stop je za svítání. Olympia, edice malých cestopisů, Praha 2005. Fotografická příloha, foto autor. 150 str. Náklad 2500 výtisků. Cena 159 Kč. VYPRODÁNO

 
Poddekr aneb kratochvilný průvodce zeměkoulí
Aby nebyla mýlka, tahle básnická sbírka nebyla oficiálně vydaná, tu jsem si prostě vytiskl, rozmnožil a sešil, čímž jsem dostal výrobní cenu na deset padesát, a úspěšně ji rozprodal stu nejbližších přátel. Všechny básně najdete zde v rubrice Básně. 
Poddekr aneb kratochvilný průvodce zeměkoulí. Vlastním nákladem, Jeneč 2000. 48 str. Náklad 100 výtisků. Cena 15 Kč. Dnes už k nesehnání, ba k nezaplacení.

 
Vyhrál jsem v RISKUJ !
Krátký text, který vznikl na základě mé zkušenosti ze světa showbyznysu. Bibliofilie v počtu 200 rozmnoženin, všechny jsou číslované a některé i podepsané. K dostání pouze u mě na objednávku. Zbývá posledních pár kousků. Neváhejte, nebudou.

Vyhrál jsem v RISKUJ! Vlastním nákladem, Hatě 2006. Ilustroval Honza Jícha. 44 str. Náklad 200 výtisků. Cena 30 Kč. TÉŽ SOUČÁSTÍ KNIHY "PRŮŠVIH V LURDÁCH"

 

Dva roky bez prázdnin
 

Příběh o studentu a trampu Kajmanovi, který se propíjí životem směrem do nikam, a vtom mu do života zasáhne vážná nemoc mladší sestry. Všechno se mu v životě převrací vzhůru nohama. Doporučuju k přečtení všem, kdo nevědí jak dál, kdo ztrácejí víru ve smysluplnost bytí, a taky všem, kdo studujou, rádi jezdí na vandry, rádi se napijou, rádi se líbají a tak vůbec.

První vydání: Dva roky bez prázdnin. Eva Babická a Chvojkovo nakladatelství, Praha 2006. Ilustrace na obálce Tereza Budilová, obrázky v knize Jan Jícha. 268 str. Cena 163 Kč. Náklad 1000 výtisků. VYPRODÁNO

Druhé vydání: Triton, Praha 2014. Ilustrace na obálce i v knize Jan Jícha. Cena 229 Kč, náklad 1200 výtisků.

 

Případ zájezd
 

V roce 2001 jsem začal pracovat pro C.K.Kudrna Brno. O tom, jak jsem se vyválčil ze svého prvního zájezdu, jsem napsal dostatečně výmluvně v knížce Nejlepší stop je za svítání. Tehdy jsem ale netušil, že se na mě chystá překvapení nečekaného kalibru v podobě kuchaře naší cestovky, který si jeden zájezd do Holandska vyložil jako pozvánku na hašišovou party...

Případ zájezd. Nakladatelství Cykloknihy, Plzeň 2006. Ilustrace Ivan Křemeček. 180 str. Pevná vazba, lesklé lamino. Cena 199 Kč. Náklad 2500 výtisků. Zbytek nákladu v mé výhradní distribuci. 


 
Jak se Lubošek naučil mluvit slušně

Sbírka všelijakých jazykotvárných povídek, určených pro specifickou čtenářskou vrstvu sestávající z 1) intelektuálních snobů, 2) vyšinutých jazykovědců, 3) mých blízkých přátel, si postupem času získala širší oblibu, někteří čtenáři ji označili za mou nejvtipnější knihu vůbec. Posledním textem pak je povídka Marka Twaina "O strašlivém jazyce německém", kterou jsem s gustem přeložil.

Jak se Lubošek naučil mluvit slušně. Beta-Dobrovský, Praha 2008. Ilustrace Lubomír Lichý. 167 str. Cena 199 Kč. Náklad 2500 výtisků. VYPRODÁNO

 
Když je někdo kocour
Pozor, další samizdat! Ve spolupráci s několika našimi kocoury jsem napsal dětskou knížku o životě a díle jednoho kotěte. Vydal jsem si ji v jednom dárkovém exempláři a nabídl ji Českému rozhlasu 2 jako četbu na pokračování. V podání Martina Dejdara ji odvysílali v listopadu a prosinci 2006, ale zatím z toho nevyplynulo nic konkrétního ohledně vydání. Knížka je tedy dosud volná a čeká na nakladatele. Originál vám nepůjčím, protože už se sype.

 

Maturita
  

O čem je Maturita? Je a není o maturitě. Skutečně v ní hlavními hrdiny jsou maturanti, kteří skládají zkoušku dospělosti z literatury. Jenomže pak se jim do toho začínají zamotávat příběhy z těch knih, o kterých mluví, a nakonec se ukáže, že oni sami... Maturita se odehrává teď, v minulosti i v budoucnosti. Je to sci-fi, červená knihovna i velké divadlo světa. Počítačová hra, ve které se proklikáváte z jednoho levlu do druhého, a místo abyste v jednom vyhráli a postoupili dál, nedohraných levlů pořád přibývá. Románová fajnovost uplácaná ze všech druhů kýče. Utopie i antiutopie v jednom, kterou nemusíte brát vážně ani v místech, kde mluví pravdu.

Maturita. ONYX, Praha 2009. Ilustrace Karel Jerie. 272 str. Cena 200 Kč. Náklad 1000 výtisků. Zbytek nákladu v mé výhradní distribuci.


 
Průšvih v Lurdách

Nečekaný přírůstek. Ozval se redaktor nakladatelství Torst, že četl mé předchozí knihy a moc rád by mi také něco vydal. Taková nabídka se spíše neodmítá, i když nastala situace právě opačná všem předchozím; zatímco dříve jsem měl vždy rukopis a k němu sháněl nakladatele, tentokrát jsem měl nakladatele, ale nic k vydání. Mé několikeré zvořilé odmítnutí nebylo vyslyšeno, naopak jsem dostal pokyn prohledat šuplík a najít všechno, co by za to stálo. A tak vznikla povídková sbírka z cest i z domova, složená z kousků, které porůznu vyšly v časopisech nebo mých samizdatech, vešlo se sem i veledílko Vyhrál jsem v Riskuj! Knížka-nechtěňátko, která si kupodivu našla nadšené čtenáře. Takový už bývá osud nechtěňátek.

Průšvih v Lurdách. Torst, Praha 2010. 180 str. Cena 178 Kč. Náklad 1000 výtisků.

 

Utin jackpot
  

Drsný příběh z kapitalistické současnosti, romantická novela o lásce na hranici života a smrti a taky první makrobiotická detektivka na světě. Vykradená zdravá výživa a spousta divných lidí kolem. Všichni mají návod na nápravu vesmíru, ale posunout vyšetřování kupředu nedokáže pomoci nikdo. Komisař Stoklas se pokouší najít nejen důvěryhodnou stopu, ale také pochopit zvláštní mentalitu osob oddaných energiím jin a jang. A úplně jinde je úplně normální holka Julie postavena před zásadní rozhodnutí.

Utin jackpot. Galén, Praha 2012. Ilustrace Ondřej Pfeiffer. 185 str. Cena cca 190 Kč. Náklad 1000 výtisků.

 

Srbský deník
 

Původně rozverný deníkový blog, který jsem si psal během ročního pobytu v Srbsku, a nyní důstojně vyhlížející kniha, jež podává zprávu o současném Balkáně se zvláštním přihlédnutím k české komunitě srbského Banátu. Čtení je to spíše veselé o věcech mnohdy neveselých, jak už je v mých knihách zvykem. Koupit ho můžete tady.

Srbský deník. Triton, Praha 2015. Fotografie autor. 315 str. Cena 229 Kč. Náklad 1000 výtisků.

 

Holandsko
  

První svazeček z edice (Ne)průvodců - krátkých, leč šťavnatých próz na pomezí cestopisu a bedekru. Nakladatelský záměr je jednoduchý: poskytnout čtenáři svižné, vtipné, pozitivní a taky levné čtení o zemích, kam se často vyráží na dovolenou.

Holandsko. Triton, Praha 2015. Ilustrace Dan Verner. 64 str. Cena 59 Kč. Náklad 1000 výtisků.

 

Literární monády
  
 

Učebnice literatury pro novou dobu. Nejvýznamnější díla světové literatury pod drobnohledem zvaným jin a jang. Dílo buď vizionářské, nebo praštěné, to podle vašeho ctěného vyznání.

Literární monády. Cherm, Praha 2016. Cena 360 Kč, náklad 240 výtisků.   

 

Španělsko

Druhý svazek (Ne)průvodců, krátkých, leč šťavnatých próz na pomezí cestopisu a bedekru. Záměrem je svižné, vtipné, pozitivní a taky levné čtení o zemích, kam se často vyráží na dovolenou.

Španělsko. Triton, Praha 2017. Ilustrováno. 64 str. Cena 79 Kč. Náklad 1000 výtisků.

 

Ředitel a hydra

Románový výpad do světa fantasy. Kouzelnická škola Beďary, v ní nepříliš okouzlující ředitel, sbor čarodějných nadšenců a hydra za dveřmi. Toto není příběh o boji dobra se zlem, ale o boji smysluplnosti s marností v systému českého školství. A jak už to bývá - čím větší peklo, tím větší legrace.

Ředitel a hydra. Host, Brno 2018. 423 stran, cena 349 Kč. Náklad 2000 výtsků.

Jak se se mnou spojit?

 

Nejlepším způsobem, jak se na mě dobrat, je e-mailová schránka jicha.jan@seznam.cz

Případně na facebooku https://www.facebook.com/jan.jicha.7  a také https://www.facebook.com/honzajicha2/?fref=ts 

 

Mobilní telefon jsem odložil asi před osmi lety na půdu, takže pokud si někde seženete moje číslo, stejně se nedovoláte, protože vyzvánění není z půdy slyšet. Zato mám pevnou linku, a tu jen tak někomu nedám, protože to je jedna z mála pevných věcí, které na tomhle světě mám. Skoro všechny ostatní se chvějí.